logo

Powerjóga®

Powerjóga® vychází z hathajógy – jednoho z klasických směrů jógy. Vznikla zhruba v 80. letech 20. století ve Spojených státech. Powerjóga® je zaměřena na protažení a posílení svalů celého těla. To samé umí také jóga, i když svalová síla u klasické jógy není tak zdůrazňována. V klasické józe je hlavní náplní uvědomění si svého života v jednotě ducha a těla, převážně se jedná o filozofický přístup k životu. Klasická jóga nezdůrazňuje cvičení jako základ. Powerjóga® není jóga. Power a slovo jóga, znamená v překladu síla z jógy. Powerjóga® se soustřeďuje na třetí a čtvrtý stupeň aštangajógy – osmidílné cesty jógy, na ásany (pozice) a pránajámu – procvičování dechových technik. Powerjóga® je pro lidi, kteří nechtějí striktně dodržovat pravidla a nařízení klasické jógy, ale chtějí cvičit. Pouze si vypůjčila pozice z jógy, aby jejich pomocí dokázala lidi přivést přes fyzické zatížení těla k řízenému pohybu, vědomému ovládání těla a k psychické a fyzické relaxaci. Jedná se o komplexní pojetí, při němž procvičíte celé tělo, koncentrujete se, zpevníte svalstvo a vzápětí přichází protažení a uvolnění. Vše je podporováno hlubokým a pravidelným dechem, který tělo zahřívá. Dochází k formování postavy zeštíhlením, k úbytku podkožního tuku uvolněním energetických drah v těle a především k mentálnímu uvolnění a získání soustředěné mysli.

Cvičení je založené na pravidelném opakování základních jógových pozic (asán), které jsou dynamicky zařazeny za sebou a jsou zaměřené na:
 • vyrovnávání svalové nerovnováhy
 • zlepšení flexibility ve všech oblastech
 • odstraňování svalových dysbalancí
 • tvarování problémových partií (břicho, hýždě, nohy)
 • zlepšování svalového napětí
 • protažení svalů
 • správné fungování vnitřních orgánů a vnitřních procesů v těle
 • odbourávání fyzických a psychických bloků
 • uvolnění a relaxaci
 • aktivaci energie v těle
 • poznání sebe sama
Přínos pravidelného cvičení Powerjóga®

Jestliže cvičíme pravidelně, svaly se stanou pružnější, štíhlejší, funkční a hlavně nebudou zkrácené. Klouby neztuhnou a budou volné. Získáme lepší fyzickou kondici a naučíme se obnovovat energii, tím přispějeme k duševnímu zdraví. Powerjóga® harmonicky rozvíjí jak psychickou, tak fyzickou kondici člověka. Rozvíjí celistvě svalový korzet a nevynechá jediný sval na těle, a právě proto, je velkým přínosem pro současnou dobu. Máme svaly, které ochabují a svaly s tendencí ke zkracování. První skupinu musíme posílit, aby byla funkční a druhou skupinu musíme protáhnout, aby se nezkrátila a neměla za následek to, že se nám zakulatí záda, začneme se hrbit a pozvolna se nám začne bortit celá postava. Přínosem hlubokého dýchání při cvičení je lepší výživa tkání, nervů a orgánů. Dýcháním zlepšujeme metabolismus tím, že napomáháme k odstranění nadměrného množství kyseliny močové z krve. Jednotlivé pozice působí příznivě na krevní oběh, především se jedná o obrácené polohy. Jimi změníme směr působení gravitace a umožníme chlopním a tepnám žil, aby si odpočinuly. Pro lymfatický systém je velice přínosné spojení dlaní za hlavou doprovázené ukláněním. Pozice mají vliv na celou páteř, nepřímo ovlivňují činnost míchy a uvolňují tlak na nervy, které z ní vycházejí. Powerjóga® stabilizuje reakce nervového systému na stres a odstraňuje dlouhodobé napětí.
© 2011, created by johnydesign.cz | Balance